Android 6.0 Marshmallow Sürümünü Biraz Tanıyalım

Android 6.0 Marshmallow

Herkese merhabalar android canavarları. Sizlere bu gün Android 6.0 Marshmallow sürümünü biraz inceleyeceğiz. İlk aranızda ios kullanıcıları varsa bu eziklerin yeni sürümü mü çıktı diyebiliriz, bunu diyecek varsa onların egoları biraz daha ego katıp bu sayfadan ayrılmalarını rica edeceğim çünkü android candır yok ben teknoloji canavarıyım ayrıt etmeden her şeyi takip ediyorum yeni bir mobil işletim sistemi çıkmış bunu tanımak istiyorum diyorsanız kalabilirsiniz, İOS seven android sevmeyen egocular hele bir de yeni sürümü Android 6.0 Marshmallow çıkmış bunu tanımak isteyen insanların hakkını sayfayı hostingi yavaşlatarak yemeyin. İOS sevenler buraya tıklayıp sizleri övdüğüm makaleyi okuyabilirsiniz… hadi güle güle.

Şimdi android kullanıcıları olarak yalnız kaldığımıza göre şimdi yeni sürüm olan Android 6.0 Marshmallow‘u tanıtabilirim. Marshmallow diyince ilk aklıma futbolcu ismi anımsatıyor 🙂 futbol ile pek aram olmadığı için pek adını getiremedim ama okunuşu çok güzel bunu ilk belirteyim yani seçtikleri isim gayet güzel bir isim. Google bir kaç güne kadar Andoid M sürümü dedikleri sürüm için 6.0 sürümü üzerine yayınlayıp M başlığının da Marshmallow olduğunu göstermiş oldu.

Google geçtiğimiz günlerde yeni tamamladığı mobil işletim sistemini 3. ve son olarak geliştirici bir ön izleme sürümünü yayımladı. Bu sürümün adı da belirtdiğimiz gibi Android 6.0 Marshmallow. Bir çok özelliği de beraberinde getiren Android 6, takipçilerinin beğenisini ilk açılış ekranı ile bile büyülemiş durumda. Standart bir loading ekranı yerine eğlenceli ve telefonun açılmasını beklerken sıkılmayacağımız bir animasyon oluşturmuşlar. Kendine has yeni bir BİOS ile beraberinde  de geldiğini belirtelim ve sizlere açılış ekranı animasyonunu tanıtalım.

 

Android 6 0 Marshmallow Açılış Ekrani

Android 6 0 Marshmallow Açılış Ekrani

Belirtiğim gibi eğlenceli bir animasyon oluşturulmuş. Google’ın en son işletim sistemi aktüellemesi ile ilgili daha fazla detayı görmeye başlıyoruz. Android6.0Marsmallow sürümü kimi yeni özellikler ve görsel görünüm açısından Android5.0Lollipop sürümünden biraz değişik. Android Lollipop’ta Nexus5 kullanıcısı olarak uzun vakittir görmeye alıştığımız dört topun alet ekranında dairesel biçimde dönmesi yerini bir başka animasyona bırakmış vaziyette.

Yeni açılış animasyonu yükleme işlemi esnasında soldan sağa doğru devam eden ilerleme döngüsü en sağdaki top tarafından asimile ediliyor ve her şey yine başlamak süretiyle bu döngü, Android logosu belirene kadar devam ediyor. Hiç kuşkusuz yeni açılış animasyonunun Android 5.0 ile gördüğümüz animasyondan daha güzel olduğunu ve göze hoş geldiğini söylemem gerekiyor.

Android 6.0 Marsmallow yeni özellikleride beraberinde getiriyor. System UI TUNER(Sistem Arayüzü ayarlayıcısı)’da bu özelliklerden biri olarak karşımıza çıkıyor. Geliştirici seçeneklerinden aktif edilen System UI TUNER ile batarya sembolüne pil yüzdesi ekleme, istemediğiniz sembolleri kaldırmak ve çeşitli hızlı ayarları yeniden tertip etmek gibi şeyleri yapabiliyorsunuz.

Hasılı, bir hayli kullanıcının batarya yüzdesini görmek için harici bir başka uygulamayı yüklemesinin önüne geçecek müthiş bir özellik olarak görüyorum. Sistem Arayüzü ayarlayıcısı hakkında ilerleyen saatlerde geniş kapsamı geniş bir haber hazırlayacağız. Şu an için sizleri Android 6.0 Marshmallow‘un yeni Açılış Animasyonu videosu ile başbaşa bırakalım.

 

Makaleyi okumayı bitirdiğine göre hemen bir yere gitme, bir önceki yazımız olan Android ve İOS Telefonlar Arasındaki Fark Nelerdir başlıklı makalemizde Android mi İOS mu Hangisi Daha Hızlı, Android mi İOS mu Hangisi Daha İyi ? ve Android mi İOS mu İşte Cevabı hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İletişim - RSS - Sitemap - Ping Gönder Pasulya © 2015 Tüm hakları saklıdır. İçeriklerin izinsiz kopyalanması yasaktır.