Akut ve Kronik Bronşit Nedir? Bitkisel Tedavisi Nedir?

Akut Bronşit ve Kronik Bronşit Tedavisi Nedir

Bronşit dediğimiz hastalık bronşları kaplayan ve mukoza dokusunun olduğu yerin iltihaplanmasıdır. Bronşlar havayı nefes borusundan akciğerin iç bölümlerine kadar taşıyan kısım hava yollarıdır.  Bronşit ,  akut ve kronik olmak üzere 2 gruba ayrılabilir ve herkes hastalığa ne sebeple durumda olan etmenler ve hastalığın bedende yarattığı değişimlerle gösterdiği bulgulara yönelik çeşitli bir rehabilitasyona sahiptir. Sizlere bronşit türlerinden bahsetmek gerekirse hemen açağıda açıklayalım iki tür çeşidi vardır.

 

Akut Bronşit Nedir?

Akut bronşit daha bir sürü ilgisiz algınlığından ötürü görülen,  bulaşıcı bir rahatsızlık özelliği taşımaktadır.  İlk bulguları ise bronşlarda yaşanan şişme ve balgam ile kendini işaret etmektedir.  Akut bronşitin çünkü solunum yollarının üst bölgesine yerleşen ve bu rahatsızlığa sebep olan bakteriler ile virüslerdir.  Çoğunlukla çocuklarda görülme ihtimali daha sık sık durumda olan bu rahatsızlık bununla beraber kızamık ve boğmaca benzeri rahatsızlıklarla beraber de görülebilmektedir.

Akut bronşit çeşitli bulguları ve sebepleri yer alan bir rahatsızlıktır .  Bulguları öksürük ve öksürükten daha sonra gelen balgam olmakla beraber,  bilhassa öksürüğün ne sebeple olduğu göğüs bölgesindeki kuvvetli ağrı olmaktadır.  Akut bronşitte görülen öksürük bulaşıcı özellik taşımaktadır.  Hafif derecede ateş,  titreme ve boğazda ağrı görülmesi de öbür bulguları aralarında bulunmaktadır.  Akut bronşitin en mühim nedenlerinin en başında virüsler gelmektedir.

Bireyin beden direncinin azalması ile beraber bu virüsler iltihaplanmaya ne sebeple olarak bronşite yol açmaktadır.  Bununla Beraber grip ve nezle benzeri rahatsızlıklar ardından da akut bronşit görülebilmektedir.  Bu hastalığın meydana çıkmasına ne sebeple durumda olan faktörlerden birisi de ilgisiz havalar olmaktadır.  Bunun yanında bireyin sigara sıkması veya çok dumanlı ortamda yer alması da akut bronşite yol açmaktadır.

 

Kronik Bronşit Nedir?

Kronik bronşit, akciğerleri nefes borusuna bağlayan bronşların enflamasyonudur, Bronşlar iltihaplanınca,  akciğerler kanallarına giren ve çıkmakta olan hava akışı  azalmaktadır ve akciğerler mukus veya salya üretmeye başlar.  Kronik bronşit,  akut bronşitten farklıdır; arka arkaya gelen 2 sene içinde üç aya civarı çıkan bir zaman amaçlı günlerin çoğunluğunda öksürük yaratan mukus yapımı laf konusu ise bu vaziyet kronik bronşit olarak değerlendirilir.

45 yaşını üzerindekilerin daha gençlere yönelik kronik bronşit olmaları daha bir sürü beklenen bir vaziyettir.  Kronik bronşit iyileştirme edilmezse amfizeme neden olabilmektedir.  Bu rahatsızlık her sene  7.5 milyon Amerikalı’yı etkilemekte ve bunlardan 3.500’ünün ölümüne ne sebeple olmaktadır.  Bayan olay sayısı erkeklere rağmen daha fazladır.

 

Bronşit Tanısı Ne Türlü Konulur?

Bronşite konusunda belirtilerin görülmesi ile beraber hastanın en kısa sürede bir hekime müracaat etmesi,  bilhassa balgam ve öksürük yakıntıları sonucu olarak yapılmış olan tetkikler bu rahatsızlığın tanısının konulmasını sağlamaktadır.  Şayet doktor aracılığıyla istenirse akciğer filmi çekilebilir ya da kan alınarak tanı konulabilir.  Sebep görülürse boğazdan edinilen kültür parçasıyla tahlil de yapılarak bronşit tanısı konulabilir.

 

Akut Bronşit ve Kronik Bronşit Tedavisi Nedir

Akut Bronşit ve Kronik Bronşit Tedavisi Nedir

Bronşitlerin Tedavisi Nasıl Yapılır?

 

Akut Bronşit Tedavisi Nelerdir?

Akut bronşit rehabilitasyonu çoğunlukla doktorunuz aracılığıyla tavsiye edilen ilaçlar ile ve hastalığın bulgularına yönelik yürütülmektedir.  Öksürüğü kesici ilaçlar ve şuruplarağrı kesiciler,  balgam söktürücü ilaçlar ile rahatsızlık tedavi edilebilmektedir.  Şayet hasta sigara kullanıyorsa ya da dumanlı ortamda sık sık bulunuyorsa sigarayı bırakması ve dumanlı ortamdan uzak kalması da tavsiye edilir.  Doktor aracılığıyla gereken görülen vaziyetlerde antibiyotik rehabilitasyonu de uygulanabilmektedir.

 

Kronik Bronşit Tedavisi Nelerdir?

Bu rahatsızlığın sırasında bir an önce sigarayı bırakmak ve dumanlı ortamdan şüphesiz uzak kalmak gelmektedir.  Kronik bronşit hastalarının kirli hava ortamlarından şüphesiz uzak kalması istenir.  Bununla Beraber hastanın solunum yollarında meydana iştirak eden virüs ve bakteriler amaçlı doktor aracılığıyla tavsiye edilen antibiyotikler kullanılabilir.  Doktor aracılığıyla gereken görülürse hastanın boğazından edinilen kültür analizleri ile tavsiye edilen ilaçlar kullanılır.  Şayet sebep görülürse de hastaya oksijen tedavisi de uygulanabilir.

 

Bronşit Bitkisel Tedavisi Nedir

Bronşit pek ilerlemediği müddetçe kendi kendine de iyileşebilen bir rahatsızlıktır .  Bronşit ilerlemeden tedbirler alınması epeyce mühimdir .  Bu sebeple size bronşite karşın iyi geliyor olacak birden çok bitkisel tedavi teklifi yapmak talep ediyoruz .  Bronşit hastalarında sıkça görülen bir belirti meydana iştirak eden balgam amaçlı okaliptüs epeyce güzel bir balgam söktürücüdür .  Bununla Beraber solunumla içe çekilen okaliptüs buharı bronşite ve öksürüğe epeyce iyi gelmektedir .  Bunun yanında okaliptüs yapraklarından çay yaparak da faydasını görebilirsiniz .  Bolca sarımsak yiyecek de bu hastalığa karşın uygulayabileceğiniz en güzel tedavi yöntemlerinden birisidir .  Size nihai sizlere önerimiz ise ısırgan otu olacaktır .  Isırgan otu yapraklarından çay yapmanız da bu hastalığa karşın gösterişli bir en iyi yömtemdir .

 

Yulaf samanı; Bir tutam  ( 5 gr )  yulaf samanını bir litre kaynayan suya attıktan ardından ağzı kapalı olarak hafif ateşte 5 dk kaynatılır .  Soğuduktan ardından süzülür .  Kaynayan suyu üç hafta süresince haftada 2 çay bardağı içilmesi ,  üst solunum karayolu rahatsızlığına iyi dönecektir .

Kazayağı bitkisi; Çiçekleri ve yaprakları ,  kıtır çam sürgünü ,  alan sarmaşığı ,  ebegümeci ,  okaliptüs ,  andız otu ,  kekik ,  gülhatmi çiçeği ve yaprakları ,  bir litre kaynar suya birer tutam konduktan ardından 10 dk demlendirip süzülür ve belli bir süre bal karıştırılıp gün içerisinde 3 bir 4 bardak içilir .

Hatmi çiçeği; Hatmi çiçeğinin ailesi kuvvetli solunum yolu yumuşatıcılarındandır.  Kaynamakta meydana iştirak eden bir litre sütün içine,  10 gr hatmi çiçeği konulur.  5 bir 10 dk kısık ateşte kaynatılır.  Kaynadıktan ardından ılınınca,  süzülüp içilir.  Arzuya yönelik,  bir tatlı kaşığı süzme bal ile koyulup da içilebilir.

 

Bronşite İyi Gelen Eden Bitkiler;

Sabun otu; Her gün 250 ml,  kaynatılmış suyun içinde bir çay kaşığı karıştırılarak içilir.

Isırgan otu; Isırgan otunun yapraklarını ve suyunu bal ve şeker ile karıştırılıp içilir.  Bronşit hastalıklarına karşın bir kalkan vazifesi göreceği bilinir .

Sarımsak; Antiviral ve anti bakteriyel durumundan epeyce zengin meydana iştirak eden sarımsak, bronşit hastalığında kocaman bir fayda sağlamaktadır .  Sarımsak bronşit hastalığına karşın bir zırh olacağı ve mühim bir silahtır.

 

Öksürük Ve Balgam İçin Bitkisel Çaylar

Zencefil bir Ihlamur çayı; Soluk darlığı ,  bronşite baya yararlıdır .  Bağırsak gazlarını karşılar .  Karın ağrılarını keser .  Karaciğer tıkanıklığını ,  mide üşütmesini karşılar .  İshali keser .  Ağrı keser .  Unutkanlığı karşılar .  Müzmin bronşite karşın epeyce baya etkilidir .

Ihlamur çayı; Ihlamur çiçeği epeyce yatıştırıcı ,  idrar veren ,  göğüs yumuşatıcı ve balgam söktürücüdür .  Bununla Beraber gıcık giderici olarak da çay şeklinde içilir .  Ihlamur çiçeğinin banyosunda da yatıştırıcı bir özelliği yer almaktadır .  Balla karıştırılıp içilirse ,  öksürüklerde yumuşatma ve rahatlatma sağlayacaktır .

Ebe gümece çayı; Solunum sistemi ve iltihaplarında koruma amaçlı olarak kullanılır .  Üst solunum yolları enfeksiyonlarında ,  bronşitte ,  göğsü yumuşatıcı ,  balgam söktürücü ve öksürük kesici niteliğine sahiptir .

Rezene çayı; Bronş mukozası üzerindeki salgıları arttırmada ve iltihap gidermede baya kuvvetlidir .  Çocuklarda iştah arttırır .

Makaleyi okumayı bitirdiğine göre hemen bir yere gitme, bir önceki yazımız olan Ses Kısıklığına İyi Gelen Şeyler başlıklı makalemizde Ses Kısıklığı, Ses Kısıklığı Nedenleri ve Ses Kısıklığı Tedavisi hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İletişim - RSS - Sitemap - Ping Gönder Pasulya © 2015 Tüm hakları saklıdır. İçeriklerin izinsiz kopyalanması yasaktır.