2015’in Güneş ve Ay Tutulması Ne Zaman ?

Güneş ve Ay Tutulması

2015’in Önemli Gök Olayları

 

Bu yıl iki Güneş tutulması, iki de Ay tutulması olacak. Güneş tutulmaları ülkemizden gözlenemeyecek. 28 Eylül 2015’teki Ay tutulması son evresi dışında ülkemizden izlenebilecek. 20 Mart 2015 Tam Güneş Tutulması: Avrupa, Kuzey Afrika, Orta Doğu, Asya’nın batısı ve Atlantik Okyanusu’nun kuzeyinden gözlenebilecek. 04 Nisan 2015 Tam Ay Tutulması: Asya, Avustralya, Kuzey ve Güney Amerika, Antarktika, Hint Okyanusu ve Pasifik Okyanusu’ndan gözlenebilecek. 13 Eylül 2015 Parçalı Güneş Tutulması: Güney Afrika, Antarktika ve Hint Okyanusu’nun güneybatısından izlenebilecek.

28 Eylül 2015 Tam Ay Tutulması: Kuzey ve Güney Amerika, Avrupa, Afrika, Antarktika, Pasifik Okyanusu’nun doğusu, Atlantik Okyanusu ve Hint Okyanusu’nun batısından görülebilecek.

Tutulmanın Türkiye saati ile (yaz saati uygulaması dahil) başlangıcı 03:10, tutulma ortası 05:47 ve tutulma bitişi 08:24. Bu tutulma Ay’ın yaklaşık sabah 06:30’daki batışına kadar ülkemizden izlenebilir.

 

Süper Ay Tutulması Ne Zaman ?

2015 yılında normal ay tutulması haricinde bir de süper ay tutulması mevcut. Süper ay tutulması dediğmiz bahsettiğimiz ay tutulması ama bu ay tutulması diğerlerinden farklı. Peki süper ay tutulması nedir? Süper ay tutulması ay dünya ile arasındaki yörüngede mesafe olarak en yakın noktaya geldiğinde %14 daha büyük ve %30 daha parlak gözükecek. Süper ay tutulmasının bir diğer adı da “hasat ayı” diye nitelendirilmiş. Süper ay tutulması dediğimiz bahsettiğimiz ay tutulması ama bu ay tutulması diğerlerinden farklı

Türkiye’den Süper Ay Tutulması İzleniyor Mu ?

Süper ay tutulması Türkiye sınırları içerisinden evet izlenilebilir bir konumda olacak. Umarım hava bulutlu olmaz bu güzel manzarayı görmek için geceyi bekliyor olacağız. Ay Tutulması bu gece saat 3 de başlıyor olacak. Yani 28 Eylül saat 03:00’da süper ay tutulmasını izleyebiliyor olacağız.

 

Süper Ay Tutulması Nasıl Oluşuyor ?

Evet herkesinde merak ettiği gibi ay tutulması dünyanın güneş ile ay arasına girmesi ile oluşuyor. Güneşin dünyaya çarpan ışınlar neticesinde gölgesi ayın üzerine düşüyor ve ay tutulması olarak adlandırdığımız olay meydana geliyor. Daha net anlayabilmeniz için aşağıya bir görsel ekledik.

 

Süper Ay Tutulması

Süper Ay Tutulması

 

Güneş Tutulması Hakkında Bilgilendirme

Her yıl 21 Mart günü kuzey yarımkürede gece ve gündüzün eşitlendiği ekinoks olayı gerçekleşiyor. Fakat bu yıl diğer yıllardan farklı bir olay daha yaşanacak. Yarın sabah saat 11:51’de tam Güneş tutulması gerçekleşecek. Üstelik bu tutulma, eğer hava bulutsuzsa Türkiye’den de çıplak gözle görülebilecek.

Yıllar sonra ilk kez gerçekleşecek olan tam Güneş tutulması anında Dolunay’ın Dünya’ya çok yaklaştığı ‘Süper Ay’ olayı da gerçekleşecek. ‘Süper Ay en son 11 Ağustos 2014’te yaşanmıştı. ‘Süper Ay’ sırasında Dolunay normalden 30 kat daha parlak ve yüzde 14 daha büyük görünüyor.

Güneş Tutulmasına Çıplak Gözle Bakmayın

 

Ege Üniversitesi Fen Fakültesi Astronomi ve Uzay Bilimleri Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Serdar Evren; “Tutulma aslında Norveç’in açıklarındaki adalarda ’Tam Tutulma’ olarak gözlenecek. Avrupa’nın güneyine doğru indikçe tutulma, parçalı tutulmaya dönüşecek. Bu yüzden ülkemizden de ancak yüzde 40’ı kapanacak şekilde gözlenebilecek” dedi.
Tutulma ortası, yani Güneş’in en fazla kapanacağı an 11.51’de olacağını söyleyen Evren,Tutulmayı gözlemek için İzmir’deki meraklıları İzmir Büyükşehir Belediyesi, Tarihi Havagazı Fabrikası’na bekliyoruz. 20 Mart Cuma günü saat 10.00-13.00 arası yapacağımız gözlem etkinliğinde, güneş filtreli teleskoplarla gözlem, söyleşiler, bilgi posterleri ve basit deneylerle tutulmayı canlı olarak aktaracağız. Eğer bulunduğunuz şehirde bir etkinliğe katılamazsanız ve çıplak gözle, çok çok kısa süreli bakacaksanız, koyu bir röntgen filmi veya koyu bir isli camla görme şansınız var. Ama bu bakış bir-iki saniyeden fazla olmamalı. Yoksa gözünüz büyük hasar görürdedi.

Güneş tutulmasıyla ilgili batıl inançlar

İnsanların korkularında kısa hafızalarının etkisi olduğu kadar ‘genetik’ hafızaların da önemli bir yeri var. Yakın tarihte gerçekleşen deprem, güneş tutulmasıyla ilgili korkuları tetiklese de, Anadolu topraklarında güneş tutulması her daim korkulan bir gökyüzü olayı olmuş. Elbette sadece Anadolu değil, dünya üzerinde bulunan pek çok topluluk karanlık çağlardan gelen batıl inançların da etkisiyle güneş tutulmasından ölesiye korkmuş.
Güneş tutulmasıyla ilgili batıl inançlar sadece depremle sınırlı kalmıyor. Anadolu’nun bazı bölgelerinde Güneş tutulmasının uğursuzluk işareti olması ve ‘kötü şeyler’ olacağı beklentisi sık görülüyor. Güneş tutulduğunda davul çalmanın ya da gürültü yapmanın kötülükleri uzak tuttuğuna inanılıyor.

Tuva Türkleri’ne göre parlayan Güneş’in gündüz vakti karanlığa gömülmesinin sebebi Güneş’in bir ejderha tarafından yutulmasıydı. Bu yüzden, Güneş tutulması sırasında olabildiğince gürültü yapılıyordu. Böylece Güneş’i yutan ejderha korkup kaçacaktı.

Bazı Avrupa ülkelerinde halen inanılan batıl inançlar yüzünden Güneş tutulması sırasında hamile kadınlar ve küçük çocuklar eve kapanıyor. İtalya ise güneş tutulmasını farklı yorumlayanlardan… İtalya’da tutulma sırasında dikilen çiçeklerin diğer çiçeklere kıyasla tüm yıl boyunca parlak renkte olacağına inanılıyor.

 

Güneş ve Ay Tutulması

Güneş ve Ay Tutulması

 

Göktaşı Yağmurları

Quadrantid (Dörtlük) 3-4 Ocak 20
Lyrid (Lir) 22-23 Nisan 20
Eta Aquarid (Eta Kova) 4-5 Mayıs 60
Delta Aquarid (Delta Kova) 27-28 Temmuz 20
Perseid (Perse) 12-13 Ağustos 90
Orionid (Avcı) 20-21 Ekim 20
Leonid (Aslan) 17-18 Kasım 15
Geminid (İkizler) 13-14 Aralık 120

Makaleyi okumayı bitirdiğine göre hemen bir yere gitme, bir önceki yazımız olan Katlanabilir Mobil Köprü başlıklı makalemizde Çelik Köprü, Hazır Köprü ve Hazır Mobil Köprü hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İletişim - RSS - Sitemap - Ping Gönder Pasulya © 2015 Tüm hakları saklıdır. İçeriklerin izinsiz kopyalanması yasaktır.