1.Dünya Savaşı Neden Başladı Kısaca – Sebepleri ve Nedenleri

1.Dünya Savaşı Neden Başladı Kısaca

1.Dünya Savaşı 1914 ve 1918 yılları arasında gerçekleşen Avrupa merkezli dünya ülkelerini ilgilendiren büyük bir savaştır. Bu savaş süresince büyük devletler iki taraf oluşturmuş ve o şekilde savaşta yer almışlardır. Bölünen taraflara verilen isimler; İtilaf devletleri ve İttifak devletleri olarak bilinir.

İtilaf devletleri Rusya, Fransa ve Birleşik Krallıktan oluşurken; ittifak devletleri Almanya, Avusturya – Macaristan ve İtalya Krallığından oluşur. Bu ülkeler savaşın ilk başladığı dönemde, bu şekilde yer alırken ilerleyen zamanlarda farklı devletlerinde katılımıyla 2. Dünya Savaşına kadar sürekli taraf değiştiren veya geri çekilen ülkelerle sürmüştür.

DÜNYA SAVAŞI NEDEN BAŞLAMIŞTIR?

Bu soruya en kısaca ve net şekilde, tarih biliminden faydalanarak şu şekilde cevaplayabiliriz: Avusturya veliahtı Arşidük Franz Ferdinand’ı 28 Haziran 1914 yılında Gavrilo Princip adında Sırf milliyetçinin Saraybosna’da öldürmesi sonrasında başlamıştır.

Genel olarak 1. Dünya Savaşı başlama nedenlerine baktığımızda ise; ülkelerin hammadde ve pazar arayışı, Almanya ile İngiltere arasındaki ekonomik rekabet. Silahlanma yarışı, devletlerin bloklaşması, Rusların balkanlar üzerinden çıkar elde etmek istemesidir.

Osmanlı Devleti ise öncesinde tarafsızlığını ilan etmişken; sonra Almanya tarafından sırf Jeopolitik konumundan yararlanılmak üzere ve yeni cephelerin açılmasını sağlamak için savaşa girmesi istenmiştir.

Ülkelerin büyük emelleri uğruna yer aldıkları bu büyük savaşın sonucunda; yeni siyasi rejimler ortaya çıkmış, sömürgeciliğin adı mandacılık olarak değişmiştir. Kalıcı barış ortamı sağlanamamış ve farklı birçok sorun ortaya çıkmıştır. Bazı devletler yıkılarak Avrupada yeni devletler kurulmuş böylelikle Avrupa’nın haritası değişmiştir. Barışı korumak adına Milletler Cemiyeti kurulmuş fakat pek etkili olduğu söylenemez çünkü zamanla güçlü devletlerin savunucusu haline geldiği bilinir.

Çok fazla sivilin ölmesi Sivil Savunma Teşkilatının kurulmasına sebep olmuştur. Fakat bütün bunlar yine de 2. Dünya Savaşının çıkmasına engel olamamış aksine zemin hazırlamıştır.

Makaleyi okumayı bitirdiğine göre hemen bir yere gitme, bir önceki yazımız olan Sırp ve Yunan İsyanı Nedenleri, Sebep ve Sonuçları başlıklı makalemizde Sırp İsyanı Nedenler ve Sonuçları, Sırp İsyanı Sebepleri ve Yunan İsyanı Nedenleri ve Sonuçları hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İletişim - RSS - Sitemap - Ping Gönder Pasulya © 2015 Tüm hakları saklıdır. İçeriklerin izinsiz kopyalanması yasaktır.